Zajęcia

Otwartość organizacyjna i programowa

W pracy wychowawczo – dydaktyczno – opiekuńczej preferowany jest otwarty styl pracy i aktywne metody, tworzone są sytuacje edukacyjne, które dodatnio korelują z możliwościami i potrzebami dzieci, wyzwalają ich potencjał twórczy.

Otwartość organizacyjna przedszkola wyraża się:

• dostosowaniem czasu pracy przedszkola do potrzeb rodziców

• uwzględnianiem w rozkładzie dnia dodatkowego posiłku dla dzieci pozostających po godzinie 16,00

• uzgadnianiem z rodzicami oferty zajęć dodatkowych

• umożliwieniem rodzicom udziału w realizacji zadań

Otwartość programowa wyraża się w tym że:

• nauczyciele dokonują wyboru programów wychowania przedszkolnego oraz prowadzonych zajęć dodatkowych, który dopuszcza do realizacji dyrektor przedszkola

• rodzice są zapoznawani z podstawą programową i z dopuszczonym do realizacji programami

• wdrożone zostały do codziennej praktyki przedszkola realizowanych innowacji pedagogicznych:

„Wprowadzanie głosek metodą muzycznych teatrzyków dziecięcych”,

Wychowawczo – profilaktyczna „ Ja i inni”

Zabawa – Wychowanie – Nauka

Pracę wychowawczo – dydaktyczno – opiekuńczą realizujemy w oparciu o podstawę programową oraz dopuszczone do realizacji programy:

• „Zanim będę uczniem – program wychowania przedszkolnego” Elżbiety Tokarskiej, Jolanty Kopała

• Autorski program wychowawczy „Ja, ty, my”

• Autorski program adaptacyjny „Lubię tu przychodzić”

Dajemy dzieciom możliwość uczestnictwa w ciekawych zabawach i zajęciach, samorealizacji, pracy z innymi, kreatywnego myślenia, działania.

Nasze dziecko:

• jest dobrze przygotowane do podjęcia nauki w szkole

• zna swoje prawa i obowiązki, które wprowadzają go w świat wspólnoty rówieśniczej i pomagają odnaleźć siebie

• interesuje się otaczająca rzeczywistością, jest wrażliwe na piękno różnorodnych zjawisk przyrodniczych, społecznych i kulturowych

• szanuje środowisko przyrodnicze

• pobudza wszystkie zmysły podczas obserwacji, doświadczania, eksperymentowania, uczestniczy czynnie w poznawaniu

• potrafi cieszyć się z sukcesów ale i radzi sobie z porażkami

• jest tolerancyjne, życzliwe, otwarte wobec otaczającego świata i ludzi

• dzieli się swoimi doznaniami, odczuciami i wiadomościami o otaczającym świecie

Nasi nauczyciele

Kadra pedagogiczna to wykształcone i kreatywne osoby, które zapewniają opiekę, wychowanie i wszechstronne nauczanie. Potrafią zrozumieć indywidualne potrzeby każdego dziecka i dostosować do nich odpowiednie metody wychowawcze. Nauczycielki w pracy z dziećmi stosują różnego rodzaju metody i techniki wspierające prawidłowy rozwój dziecka w sferze emocjonalnej, społecznej, poznawczej, estetycznej i ruchowej:

• metody aktywizujące: burza mózgów, metaplanu, sytuacyjna, inscenizacji, problemowa, gry dydaktyczne itp

• dziecięcą matematykę E. Gruszczyk – Kolczyńskiej

• pedagogika zabawy, El. dramy

• metodę projektów

• metodę dobrego startu Bogdanowicz

• naturalną naukę języka

• dramę, żywo plan, teatr kukiełkowy, pantomimę

• elementy metody Montesorii

• metodę kinestetyczną P. Dennisona

• elementy metody Domana

• aktywne słuchanie muzyki B. Strauss

• ruchu rozwijającego W. Sherborne, K. Orffa, A.M. Kniessów

• techniki relaksacyjne, bajkoterapii, muzykoterapii

• logorytmikę

• szeroki wachlarz technik plastycznych

Przedszkole „Słoneczko” jest bezpiecznym miejscem, gdzie dzieci w sposób radosny i twórczy będą sobą. Mamy świadomość , że każde dziecko jest niepowtarzalne i rozwija się we własnym tempie, dlatego zapewniamy odpowiednie warunki, które zaspakajają ich indywidualne potrzeby.

Misja przedszkola :

„Nasze przedszkole zapewnienia dzieciom sprzyjające warunki rozwoju aktywności poznawczej nastawionej na poznanie współzależności między człowiekiem i otaczającym go światem przyrody oraz ułatwienie mu budowania związków emocjonalnych poprzez bezpośrednie obcowanie z przyrodą. Uczy dzieci czerpania radości i satysfakcji z mądrego uczestnictwa w życiu przyrody, rodziny i zespołu rówieśniczego”.

Zajęcia dodatkowe

W trosce o rozwój zainteresowań i zdolności dzieci oferujemy szeroki wachlarz ciekawych zajęć dodatkowych:

W „Słoneczku w grębocinie:

• język angielski

• zajęcia rytmiczno – wokalno – taneczne

• taniec towarzyski

• logopeda dla dzieci z wadami wymowy

• religia dla dzieci 5 letnich

• zajęcia rzeźbiarskie dla dzieci